اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

پرکاربرد ترین قطعات الکترونیکی

Collapse
X
 • فیلتر
 • زمان
 • نمایش
پاک کردن همه
new posts

 • پرکاربرد ترین قطعات الکترونیکی  تعداد اجزای مدار الکتریکی و پیچیدگی آن بسته به نوع استفاده مدار متفاوت است اما در همه مدارها چند جزئ مشترک وجود دارد که لازمه آن ها است این اجزا عبارتند از هدایت گر(هادی)، منبع ولتاژ و بار که همان عناصر و قطعات الکترونیکی هستند.

  هدایت گر: جریان الکتریسیته از طریق مسیر هدایت می شود. سیم های مس در مدارهای ساده مورد استفاده قرار می گیرند، و در مدار های پیچیده تر توسط هدایت گر رسانا جایگزین می شوند. هدایت کننده ها از ورق های مس است ساخته می شوند که روی یک بستر غیر رسانا قرار می گیرند. از هادی اغلب در مدارهای کوچک و پیچیده استفاده می شود.

  منبع ولتاژ: عملکرد اصلی یک مدار الکترونیکی جریان دادن برق در مدار از طریق راه ایمن است. اولین عنصر کلیدی هر مداری منبع ولتاژ است.این دستگاه شامل دو ترمینال مانند باتری، ژنراتور یا سیستم های قدرت است که اختلاف پتانسیل (ولتاژ) بین دو نقطه در مدار را فراهم می کند به طوری که جریان الکتریکی از طریق آن در مدار جریان می یابد.

  قطعات الکترونیکی: این قطعات به عنوان یک بار از عناصر مدار است که توان مشخصی را برای انجام یک کار خاص مصرف می کند. ساده ترین بار یک لامپ است. مدارهای مجتمع، دارای بارهای مختلف مانند مقاومت، خازن، ترانزیستورها دیود و ... هستند. این قطعات از پرفروش ترین موارد فروشگاه قطعات الکترونیک هستند.


  مدارهای الکتریکی بسته به شکل و نوع استفاده آنها به انواع زیادی دارند اما به طور کلی می توان مدارهای الکترونیکی را به چند دسته مدارهای بسته، مدار باز، مدار اتصال کوتاه ، مدار صفحه ای (PCB) و مدار یکپارچه ( آی سی) تقسیم بندی کرد.
  در ادامه به معرفی برخی از قطعات الکترونیکی پرکاربرد می پردازیم.

  مقاومت

  مقاومت یه قطعه الکترونیکی پرکاربرد است که در مدارهای الکتریکی قرار میگیرد و در برابر جریان الکتریکی مقاومت می کند یعنی جریان عبوری را محدود می کند. میزان مقاومتی که در برابر جریان دارند در مقاومت های مختلف متفاوت است و با واحد اهم نشان داده می شود. مقامومت از قطعات الکتریکی پسیو (منفعل) است یعنی جریانی تولید نمیکند بلکه جریان مصرف می کند. (resistor)

  مقاومت ها در اندازه ها و شکل های محتلف ساخته می شوند مثلا مقومت های استاندارد و یا مقاومت های ثابت و متغیر از انواع پر کاربرد مقاومت هستند. مقاومت های متغیر مقدار مقاومتشان در یک محدوده خاص تنظیم و قابل تغییر می شود به این صورت که دو مقاومت در داخل خود دارند که به هم متصل شده و امکان تنظیم و تقسیم ولتاژ یبا آن ها ایجاد می شود. مقاومت یک قطعه با اندازه کوچک است و مقاومت های معمولی حدود 6 تا 10 میلی متر طول دارند.

  مدار یکپارچه( آی سی)


  آی سی یک قطعه الکتریکی است که شامل یک مجموعه از قطعات الکترونیک مانند ترانزیستور، خازن، مقاومت و... است و روی یک کوچک سیلیکونی نصب می شود. نصب چند قطعه در یک وسیله باعث کاهش هزینه و کوچک تر شدن قطعه برای استفاده در جاهای کوچکتر است مثلا در اجزای موبایل و کامپیوتر آی سی ها استفاده زیادی دارند. علاوه برای ن آی سی ها عملکرد بالایی نسبت به استفاده از قطعات مجزا دارند چون مجموعه ایی از ترانزیستور ها و سایر قطعات در فاصله کم قرار گرفته اند و با سرعت بیشتری کار می کنند.

  اکثر وسایل مدرن مانند رایانه ها و تلفن های همراه نیازمند مدارهای پیچیده هستند که دارای هزاران و حتی میلیون ها جزء هستند. اینجاست که کاربرد و اهمیت مدارهای یکپارچه مشخص می شود. در طول سال ها، آی سی ها پیچیده تر شده اند و تکنولوژی آنها تکامل یافته است. به همین دلیل است که رایانه های شخصی، لپ تاپ ها، تلفن های همراه و دیگر لوازم الکترونیکی مصرفی روز به پیشرفته تر و کاربردی تر می شوند. Integrated Circuits
  خرید فطعات الکترونیک  دیود

  دیود یک قطعه الکتریکی نیمه هادی است که وظیفه آن کنترل جریان است. عبور جریان الکتریکی از دیود فقط می تواند در یک جهت حرکت کند. دیود دارای دو پایه کاتد و آند است جریان الکتریکی فقط زمانی حرکت می کند که ولتاژ مثبت روی آند و ولتاژ منفی روی کاتد اعمال شود یعنی جریان از آند به کاتد حرکت می کند اگر ولتاژ مثبت و منفی برعکس شود هیچ جریانی عبور نخواهد کرد. Led یا دیود نوری نیز نوعی دیود است که هنگام عبور جریان نور ایجاد می کند.

  رایج ترین و مهمترین کاربرد دیود اصلاح جریان AC به DC است و به ویژه در منبع تغذیه خانگی استفاده می شود. هنگامی که شما منبع تغذیه AC را از طریق یک دیود انتقال می دهید، تنها نیمی از شکل موج AC از طریق آن عبور می کند. ترکیب های مختلف دیودها و خازن ها همچنین برای ساخت انواع مختلف ولتاژ برای تبدیل کردن یک ولتاژ AC به خروجی های DC پر قدرت استفاده می شود.


صبر کنید ..
X